Szolgáltatásainkat segítik a cookie fájlok. Szolgáltatásaink igénybevételével egyetért használatukkal. Több információ





...................................................................
Szolgáltatásainkat segítik a cookie fájlok. Szolgáltatásaink igénybevételével egyetért használatukkal. Több információ

Színváltás - hogyan is történik

A kaméleonok egyik legérdekesebb tulajdonsága a színváltás, melynek oka már több száz évvel ezelőtt is nagyon érdekelte az embereket.

A kaméleonok színváltásával kapcsolatban nagyon sok tévhit van forgalomban, ehhez hozzájárulnak azok a filmek és fotók, ahol igen erősen eltúlozva van bemutatva a színváltás. Egy kaméleont, bármilyen érdekes is legyen, hiába helyezünk egy skót kockás terítőre, nem fogja annak mintázatát felvenni, ezek a felvételek és fotók csupán számítógépes kreációk.

A másik óriási tévhit, hogy a kaméleon rejtőzködés okán veszi fel környezete színét és mintázatát. Évszázadokig még a kutatók is azt gondolták, hogy ez így van, holott ez ma már egyértelműen bizonyítást nyert, hogy a kommunikációjuk része.

Sok vizsgálat történt ezzel kapcsolatban, a legpontosabb vizsgálatokat Milne-Edwards zoológus végezte a XIX. században. Ő mutatta ki először, hogy a kaméleon mélyebb és felszíni bőrrétegeiben három különböző pigment van, és ezek különböző koncentrációja révén jönnek létre a különböző színek, melyek a kaméleon bőrén láthatók.

A kaméleon bőrében kis üregek vannak, ebben találhatók a színanyagok, ezekből az üregekből nyúlványok haladnak a bőr felszíne felé, ezek a chromatophor sejtek. A kaméleon képes a színanyagot kipréselni a Chromatophor sejteken keresztül. Különböző Chromatophor sejtek találhatók a kaméleon bőrfelszíne alatt, így képesek előállítani a különböző színeket, saját akaratuk, illetve ösztönük szerint.

Ezek a sejtek a kaméleon idegi és hormonális szabályozása szerint működnek, így lehetséges, hogy a különböző ingerekre különböző színekkel reagálnak. Például a hormonális szabályozás teszi lehetővé, hogy a megtermékenyült nőstény kaméleon képes legyen egészen sötét, olykor fekete színt felvenni, ezzel jelezve a hím számára, hogy nincs többé szükség a társaságára.

A kaméleon színét nem csupán a pigmentjeik kombinációja határolja be, de hozzájárul a jelenlévő fény intenzitása, a külső hőmérséklet, a kaméleon saját hőmérséklete, tehát ezek együttesen adják azokat a lehetséges színárnyalatokat, melyet a kaméleon képes megmutatni az adott pillanatban a bőrszíneként.

Ha valaki egy idő után jól ismeri saját kaméleonja szokásait, akkor már a legenyhébb színárnyalat változásról is következtetni tud az állat állapotára. Azt azonban ne várjuk el egy kaméleontól, hogy fel fogja venni kedvenc színünket, hiszen lehetőségei végesek, és ebben a tekintetben nem idomíthatók, bármennyire érdekes is lenne.